Příležitosti které přináší Covid a distanční výuka

13.11.2020

Uzavření škol a online výuka sice mnohé znemožnila, ale na druhou stranu přinesla řadu příležitostí.

Došlo nám, že online výuka umožňuje postavit výuku mnohem víc volitelně a asynchronně. Nemusí všichni dělat všechno, navíc ve stejný čas.
Např. Aplikovanou matiku a Informatiku jsme rozdělili na volitelné tématické bloky Programování a robotika, Faktomluva, 3D-tisk a CAD/CAM.

Navíc naplno využíváme všech možných nabídek mimo školu. A že jich je. Např. minulý týden proběhl online Týden Vědy a techniky, tento týden probíhal Czech Space Week - oboje skvělé akce, kde děti i dospělí měli možnost se připojit na řadu přednášek, diskuzí, workshopů podle svého zájmu. U řady našich žáků to probudilo zájem o vesmír. 
A ono je sakra zajímavé, když vám o supermasivních černých dírách povídá někdo, kdo je zkoumá nebo máte možnost diskutovat s někým, kdo stavěl kosmickou sondu vlastníma rukama.

Homeoffice mnoha dospěláků nám umožnil zařadit do výuky Okénko pro hosta. Začali jsme zvát na online setkání zajímavé osobnosti mimo školu. Máme tak za sebou např. skvělé setkání s Honzou Polákem a jeho povídáním o Horách, lavinách a přežití.

Škola v Roubence se také zapojila do programu firmy PRUSA research pro školy. V rámci tohoto programu máme zapůjčenou stavebnici 3Dtiskárny a chystáme se jí sestavit a intenzivně využívat. Díky Prusa research!! Splnila se takřka dvouletá touha některých dětí i dospěláků po 3Dtiskárně.
Zatím se žáci v rámci bloků 3D-tisku a CAD/CAM učí modelovat v programu TinkerCAD. Druhý stupeň to má v rámci volitelné výuky, dobrovolníci z prvního stupně jsou také vítáni. Vlastně mě překvapilo, že 3D modelování v CAD softwaru zvládají i někteří druháci. Ono je to super i jako cvičení z matiky...

Nemůžeme se dočkat až se budeme moct setkávat osobně... ale na druhou stranu nás lockdown a online výuka hodně posunula a určitě mnohé zachováme i při běžné výuce.
Mám radost jak Škola v roubence nespí a pořád se posouvá dopředu...

Jarda

PS. Pokud vás to zajímá, tak velkou část záznamů z Czech Space Week najdete zde.

Aktuálně

Třída pro PŘEDŠKOLÁKY & Den otevřených dvěří

13.3.2023 Od září 2023 otvíráme malou třídu pro předškoláky + 3.dubna DoD více...

Podpora od Nadačního fondu Zeměkvět

18.10.2022 více...

Expedice "Pod povrchem" - den III.

7.9.2022 Poslední den... Do lágru, na uran... nebo raději hledat rádium... nebo renesanční mincovnu? více...