7.9.2022

Dnes jsme strávili poslední expediční den rozdělení na tři skupiny s možností být v nějakém tématu opravdu “pod povrchem”. Skupina renesanční (těžba stříbra, ražba mincí, život havířů, slavné domy Jáchymova, Agricola, Mathesius) s Jankou a Tomem, vědecká (uran, radium, radonové lázně, měření neviditelných částic Geigerovým čítačem, příběh Marie Curie a Jáchymova) s Jardou. Ta třetí byla se mnou a Vendulou a byla to skupina 50.léta, která se věnovala pamětníkům uranových lágrů (stezka Jáchymovské peklo, Štola č.1, Mauthausenské schody, vynikající expozice v muzeu, výpovědi pamětníků pro Paměť národa, lágrová křížová cesta.)
Podařilo se nám skvěle rozdělit do menších týmů podle zájmu.
V každé skupině sedm až osm mladých průzkumníků/výzkumníků a jeden až dva průvodci tématem. Je super, když existuje rámec, ale mají/máme možnost si vybrat. Je to úplně jiná práce, ponoření, propojení. Zvládnou to i čtvrťáci. Fotky jsou z naší skupiny 50.léta. Dokud jsme schopni mluvit o tom, co se u nás v tomto období dělo, tak nezapomeneme. Je v tom velká síla, zkoumat tuto dobu poctivě, propojovat ostrůvky toho co už víme, být otevření cizím příběhům a osudům, nehledat senzace, ale snažit se porozumět.
Teď už jsme šťastně doma. Byly to skvělé tři dny. Má to smysl!
Mimochodem včera jsme se koukali na výborný nový film, který je rekonstrukcí skutečných událostí záchrany dvanácti kluků a jejich trenéra z podzemního jeskynního komplexu. Jmenuje se Třináct životů.

Aktuálně

Gratulujeme letošním deváťákům k přijetí na střední školy!!!

25.6.2024 více...

Projektové týdny červen 2024

25.6.2024 více...

Škola v přírodě 2024

25.6.2024 Cesta vlakem i pěšky, bohové i smrtelníci, hra na Kyklopátka hledající maminku, noční výsadek, vytvoření pěti polis, psaní básní, spartánská výchova, řecko-římský zápas, olympská bohostina, dvoudenní olympijské hry, návštěva opravdového Spartan Race reprezentanta Petr Vinický, povídání o těle, duši i internetu s Viktorie Ryčlová, filmy a čtení o bozích i lidech, obrazy tvořené slabší rukou, získání olympijského ohně od samotného Dia a jeho nesení lidským světem, božské karaoke a mazurka, pravidelný déšť, koupání v ledové vodě, společné kruhy… více...